top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafımaykutayan

Dış Ticaret Pazarlaması araçları

Güncelleme tarihi: 20 Eki 2020

Dış ticarette kullanılan pazarlama araçları günümüzde önem sırasını değiştirmekte. Eski popülaritesi azalan fuarların yerini online pazaryerleri veya b2b online pazarlama araçları alıyor.
Dış Ticarette kullanılan pazarlama araçları neler bunlara göz atalım

Blogunuzu ve yazılarınızı canlı web sitenizden yönetebilirsiniz. Bunun için blogunuza Wix hesabınızla giriş yapmanız yeterlidir.

 

Dış Ticarette kullanılan pazarlama araçları neler bunlara göz atalım. Bunları ben kendi içinde online ve offline(klasik) pazarlama araçları olarak 2 kısımda ayırıyorum.


Offline( Klasik ) Pazarlama araçları


1_Network pazarlama


Belkide bir çogumuzun gözünden kaçırdıgı ama en etkili klasik pazarlama araçlarından tüm alanlarda kullılan network unu kullanarak ulaştıgınız kişi veya kurumlarda özellikle güvenin esas oldugu ihracat satışlarında kaçınılmaz bir öneme sahiptir.


2_Uluslararası fuarlar


Günümüzde hernakadar azalsada uluslararası alıcıların fuarları ziyareti azımsanmıyacak kadar fazladır. Bu sebeple endustiyel fuarlare katılım bir başka önemli pazarlama araçlarıdır.

Devlet teşviklerinin olmasıyla uluslarası fuarlarda türk katılımcıların sayısı bir hayli fazladır. Burada en önemli fuar ise sektör ve ürüne göre hangi fuarın doğru oldugu.


3_ Dergi ve reklamlar


Sektörel dergilere verilen reklamlar da kullanılan bir pazarlama araçlarıdır. Fakat verimligi konusunda verilen ücretlere göre bir kazanım sagladıgını soylemek cok zor. Tv reklamlarıda


4_ Hedef ülke pazar araştırma ziyaretleri /


Kişisel olarak deneyimleyip en etkili oldugunu düşündügüm pazarlama araçlarından bir tanesidir. Farklı bir ülkeden gelip insanların karşısına çıkarak yüzyüze yapılan pazarlama faliyeti oldukça etkilidir. Peki bu noktaya gelmek için nasıl bir yol izlemeli. Öncelikle masa başı araştırmalar ile internet mecrasında hedef ülkedeki potansiyel müşterilerinize ulaşmanız gerekli. Cold call olarak adlandırılan ilk iletişimde direk olarak karar verici kişiye ulaşmanız gerekmekte. Mukakkak bu kişinin adını da not edin. Bunun için önünceki engelleri iyi bir şekilde atlamanız gerekir yani sekreter veya altındaki çalışan. Burada kesinlikle ısrarcı olun. ve kendisini Başka bir ülkeden sadece onu görmeye geliyormuş izlenimi uyandırın ve durumun ciddiyetinde olsun. Bu durumda en kotü mail veya telefon takibi ile hedef kişiden randevu almaya çalışın. Bazı ülke de pazarlarda kültür olarak randesuz çat kapıda geldim yapabilirsiniz. =)
5_ Ticareti heyet gezileri


Verimliği konusunda hep yargılı olduğu bir geziler. Kobiler için ne kadar etkili olduğu tartışılır ama benim gözümde ve izlemediğim kadarıyla özel ve sektörle olmadıkça bu tür gezilerin verimini düşük kalacağı bir kesin. Bunun yerine gezileri kendi ürün grubunuza hitap eden firmalara noktasal yapılan ziyeretleri tercih etmenizi tavsiye ederim.Online Pazarlama araçları


1_Web site


Buna takibi bir çok kurumun sahip oldugu websiteleri online varlın olmazsa olmazlarından.

Birçok sitede gördüğümüz ise işletmelerin websitelerini eksik kullanmaları. Yabancı dil desteginin olmayışı google seo uyumlugunun olmaması gibi eksikler online da bulunma ijhtimaliniz duşurmekte. Websitelerin işinde profosyenel kişilere yaptırmasında ve arama motoru optimizasyonlarının yapılmasında dikkat edilmesi oldukta önemli


2_Sosyal medya


Çalışanında en üst düzey yöneticisine kadar hemen hemen herkesin var olduğu sosyal medya da kurumunuzun var olması dijital çagda bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Burada firmalar için öne çıkan sosyal medya platformları Linkedin,Facebook,instagram,Youtube gibi kanallarda sosyal medya platformlarınızın yönetimi de kullanımı gunumuzde güclü bir pazarlama araçı haline gelmiştir.

Sosyal medya platformlarında yapılacak ürectli pazarlama araçları kullanılarak kazanımlarını incelemenizi öneririm.


3_B2B Pazaryerleri.


4_Sanal fuarlar(Son trend)

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page